Co očekávat neočekávatelného?

V této ekonomicky nestálé době se mě často lidi ptají na můj názor na finance. Jako bych tomu rozuměla… Ale pravda, názor mám! 😀

Pro začátek tu mám k současné situaci jeden vtip, který reagoval na sankce proti Rusku:

A: Díval ses, jak padá kurz rublu?

B: Ne, nemám tak rychlý internet…

No, ale tím sranda končí. Po dvou letech omezování a restrikcí kvůli covidu a pochroumané ekonomice snad ve všech směrech přišla další rána. Rusko se pustilo do Ukrajiny a Evropu to naštvalo… Oprávněně! Ale všechny ty sankce ekonomice fakt nepomáhají…

Nicméně jen stát opodál a dívat se, jak se vojska přibližují? To by byl ještě větší průšvih.

Za leden 2022 byla inflace 9,9%, za únor už 11,1% a za březen? Vypnuli jsme pohodlný plynový kotel, dotáhli z lesa dřevo a za kamna vlezem. No a v dubnu… Současná oficiální inflace je na úrovni 12,7%… a to je pouze oficiální verze. Reálně už to je v peněženkách znát a to ještě zdaleka nejsme na vrcholu, ten je očekáván někde kolem 15% (dle OECD) a díky roztočené spirále bude dlouhodobá. Narušené dodavatelsko-odběratelské vztahy už omezují i některé výroby zpracovávající ukrajinské a ruské komponenty, k tomu příval uprchlíků, kteří se potřebují někde ubytovat, ještě více omezí nabídku volných nájemních bytů, což dál zvýší ceny a inflaci.

Jolanda by na to řekla “Velký špatný!”

A co to znamená pro běžného občana? 

  • Ten, kdo má dluhy, na tom vydělá. Pokud si totiž někdo vzal například hypotéku před rokem, kdy byla za 1,5% tak teď se může spokojeně dívat, jak se mu dluh v reálném čase splácí sám. Jednoduše, peníze ztrácí na hodnotě, zatímco hmotné statky (v případě nemovitostí doslova) pořízené za půjčené peníze zůstávají majiteli a jejich hodnota stoupá. 
  • Kdo má naspořeno, nechte si tříměsíční rezervu a za zbytek kupte manželce zlatý prsten/muži zlaté manžetové knoflíčky… protože, pokud bude někdy opravdu zle, dá se to rychle sbalit a zobchodovat třeba za chleba… Takhle špatně snad už nikdy nebude, ale je fajn najít důvod, proč udělat radost svojí ženě/muži, vykouzlit tím úsměv na tváři milované/mu a ještě k tomu uložit peníze do komodity, která nikdy neztrácí na hodnotě. 
  • A investoři? Ti vyhlížejí svoje příležitosti k nákupu nemovitosti 🙂 ale o tom se rozepíšu zas jindy. 

Na závěr ještě trochu drsnějšího humoru:

Šéf hovoří k zaměstnancům: “Pořád si stěžujete, že je krize, přitom byste měli být rádi, že máte tento rok o 50 procent vyšší platy.”

“Vyšší? Oproti čemu?” 

“Oproti příštímu roku.”

Přeji nám všem do dalšího období pevné nervy, chladnou hlavu a hlavně, neztrácet smysl pro humor. 

Irena